4týdenní kopřivová výzva

Všimla jsem si, že lidé mají rádi výzvy. Výzvy jogínské, běžecké, meditační…lidé zkrátka mají rádi cíle, výzvy, tahy na branku. Je to možnost odpoutat se od negativních zpráv ze světa, kterými jsme zahlcení a zaměřit mysl, naši pozornost na něco smysluplného. Tato myšlenka povzbudit Vás v těchto nelehkých časech mě poměrně nadchla a rozhodla jsem se ji pro Vás zveřejnit. Proč? Protože tento „plevel“ je každému k dispozici, nic nestojí a jejími léčivými účinky uděláte pro své tělo velkou službu. A abych Vás nejdříve dobře namotivovala, pojďme si říct, proč si ten šálek kopřivového čaje vůbec dát.

Shrneme to v bodech:-)

  • kopřiva nám dodá vitamíny a minerální látky
  • odstraní únavu a vyčerpání
  • podpoří krvetvorbu a očistí krev – „odstraní tedy z těla všechno nečisté“
  • silné detoxikační účinky
  • harmonizuje činnost vaječníků a u mužů prostatu
  • působí močopudně (podporuje vylučování vody), rozproudí lymfu
  • antirevmatická, pomáhá proti dně
  • podporuje látkovou výměnu (činnost slinivky, sleziny, jater, žlučníku)

Ideální čas na sběr mladých kopřiv je právě teď, a to až do konce května. V tomto období je nejvíce účinných látek v kopřivě. Čaj z čerstvých kopřiv se pouze spaří a nechá 10-15 min. louhovat. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát. Důležité je pít čaj opravdu po doušcích, jelikož tím zvyšujeme jeho účinek. Takto pijeme čaj z kopřiv po dobu 4 týdnů.

Preventivně se doporučuje pít kopřivový čaj po celý rok. Je totiž i pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.

Můj tip na závěr: Pokud nemáte možnost si každý den nasbírat čerstvé výhonky kopřiv (bydlíte například ve městě), doporučuji si nasbírat třeba o víkendu při jarní procházce v přírodě  větší zásobu mladých kopřiv a uložit si jarní výhonky kopřiv do lednice. Tam Vám vydrží po delší dobu a můžete si každý den odebírat. To se osvědčilo mě.

Přeji ať Vám kopřiva pomůže, posílí Vás a očistí.

Tentokrát Vám přeji nejen zdraví, ale také naději, že vše se v dobré obrátí a nic netrvá věčně.

Markéta

Vaše bylinkářka