6 bylinek na posílení imunity

Milí přátelé bylinek, na začátku si dovolím menší chyták. Znáte nejlepší bylinku na imunitu?  Ano Vy prozíraví, neexistuje:-)Těch bylinek na posílení imunity je více a každému se osvědčí jiná. Ostatně kdyby to bylo tak jednoduché, my bylináři bychom mohli pověsit naše řemeslo na hřebík:-)Ale zpátky k bylinkám…Pokusím se Vám dnes udělat takový výběr 6 bylinek na podporu imunity. Budou to bylinky, které nám dokážou dodat vitamin C, působit protizánětlivě a antivirově a zároveň bylinky, které zvyšují počet bílých krvinek. Ty jsou v boji proti různým virózám velmi podstatné.

První imunitní carevnou bude Třapatka nachová, spíše známá pod názvem echinacea. Tato léčivka je léčivá celá. Nejvíce účinných látek má kořen, poté květ a nať. Velice prospěšná je naložená v alkoholu, tedy zpracovaná do formy bylinné tinktury. V případě prevence užíváme 1 čajovou lžičku, pokud nás zastihne nemoc, až 2-3x denně 1 čajovou lžičku. Po 1 měsíci je vhodné si udělat pauzu v užívání. Kontraindikací je zde autoimunitní onemocnění (lupus, skleróza multiplex…) či onkologické onemocnění (tady po poradě s lékařem).

Druhým imunitní králem je šípkovou plod. Šípek je výborným zdrojem vitamínu C a je tedy nepostradatelnou bylinkou na posílení imunity. Pokud bychom si chtěli udělat šípkový čaj, myslete na to, že šípky, jako všechny plody, je nutné krátce povařit.

Třetí imunitní královnou je kopřiva a hned za ní se pyšní list černého rybízu. Tyto dvě bylinky jsou významné pro naše tělo tím, že nám dodají nejen vitamín C a mnoho minerální látek, ale působí i silně antivirově, protizánětlivě, antibakteriálně. Čistá nám tělo a všechny důležité orgány, které pak lépe zvládnou případné oslabení.

A posledními bylinkami, ale prosím ne ve významnosti, je divizna a květ bezu.

Divizna působí na oblast brzlíku. Brzlík má významnou funkci pro správnou funkci imunitního systému, usměrňuje správnou funkci T- lymfocitů, bílých krvinek, jejichž úkolem je rozeznat a zneškodnit v těle škodlivé a cizorodé buňky.

Bezový květ má účinky antioxidační, protizánětlivé, imunostimulační, protivirové a analgetické (tady především plody).  Zkrátka ne nadarmo se praví,  „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“.

Významným zdrojem vitamínu a minerálů jsou i bezinky, tedy podzimní plody bezového keře. Ty si můžete zpracovat třeba do bezinkového sirupu či marmelády. Důležité je tady bezinky povařit, tím se ztratí jejich toxicita.

A nezapomeňte, že bylinky jsou sice mocné, ale ruku v ruce je na místě v podpoře imunity také vyvážená strava, pobyt na čerstvém vzduchu, kvalitní vztahy, psychická pohoda, vyváženost práce a odpočinku, přiměřený pohyb:-)

Přeji Vám vše dobré a pevné zdraví,

Vaše Bylinkářka

 

Doporučené mé výrobky na podporu imunity:

Bylinná směs na imunitu Tuhý kořínek.

Bylinná tinktura Echinacea

 

více v sekci Apatyka na www.vasebylinkarka.cz