Bylinky nás zahřejí a posílí

Prosinec je obdobím, ve kterém příroda už se pomalu uchýlila k zimnímu spánku s pocitem, že vše co nám mohla z její léčivé bylinné zahrady předat, nám předala. Pro nás je to zase období, kdy svou energii soustředíme více v sobě, odpočíváme a zahříváme se po zimních procházkách například dobrým bylinným čajem. Pokud jste vynaložili svou energii a nasbírali jste si vlastní bylinky, bude čaj velmi chutný a o to více účinný. U bylinného čaje totiž platí stejné pravidlo, jako s přípravou jakéhokoliv chutného jídla. Pokud máte kvalitní suroviny, dobře namíchanou čajovou směs, bylinný čaj je velice chutný a s jeho pitím se nemusíte vůbec přemáhat. A to my „dospěláci“ občas kvůli tomu, že je něco zdravé dělat umíme. Naopak děti jsou pro nás krásným příkladem toho, jak věci prožívat opravdově. Zkusme je občas vnímat a něco se od nich naučit. To co jsme uměli, ale už dáávno zapomněli ..

Ale vraťme se k bylinkám…Která bylinná směs nás v zimě může prohřát? Takovým jednoduchým čajem může být například směs bezového a lipového květu. Tato jednoduchá kombinace dvou bylinek je nejen velmi chutná díky své medové chuti, ale také jsou to bylinky, které nám svým složením posilují odolnost organismu. K této základní směsi si můžeme přidávat další bylinky, podle naší chuti. Může to být nasušený plod šípku, který nám dodá vitamín C a posílí imunitu, mateřídouška, která nám pročistí krev či měsíček lékařský, který nám projasní náladu. A kdo by to občas v době krátkých zimních dnů nepotřeboval …

Další osvědčenou bylinkou na prohřátí, nebo spíše oddenkem je zcela jistě zázvor.

Ten znala již indická ajurvéda, která ho předepisovala lidem pociťující vnitřní chlad. Zázvor nás totiž dokáže nejen prohřát, ale zároveň i posílit, odhlenit a působit protizánětlivě. U žen podporuje prokrvení pánevní oblasti, v oblasti druhé čakry. Tam je ukryta naše vitalita, vášeň, tvořivost, radost ze života či plodnost.

Na závěr Vám přeji, aby Vás kromě bylinek zahřály na duši i okamžiky Vašich běžných dnů. Ty okamžiky, které můžeme vnímat občas jako samozřejmé, ale čas nám ukazuje, že samozřejmé nejsou.

Můžou to být právě ty chvíle, kdy máme možnost být se svými blízkými, uvařit si čaj, zapálit si svíčku, popovídat si a pak se zase s pusou na tváři rozloučit.

Vaše Bylinkářka