Imunita skrytá v bobulích

Příroda se pomalu chystá k zimnímu spánku, ale ještě než ji přikryje sněhová pokrývka, tak nás ještě zásobuje vitamíny, které jsou na podzim skryty především v bobulích. U Bylinkářky se tedy sbírají bobule především z šípkového keře, z arónie, rakytníku či bezinek.

Některé bobuloviny, především rakytník a arónie lisujeme zastudena z košového lisu a z jejich šťávy připravujeme léčivé sirupy. Pokud přímo neholdujete chuti rakytníku, určitě vyzkoušejte Aronii.  O Aronii se někdy hovoří jako o vitamínové bombě. Složením vitamínů může konkurovat rakytníku, ale její chuť je jiná, někomu může připomínat chuť lesního ovoce. Vyjma jejího příznivého účinku na imunitu, nám arónie harmonizuje štítnou žlázu a díky obsahu rutinu zpevňuje cévy.

 

Další sbíranou bobulovinou byly hložinky a neúnavné zkoušení receptury na hlohový sirup, který je, jak je známo léčivý především na oblast srdce. A v neposlední řadě to byly bezinky a příprava bezinkového sirupu. Bezinky obsahují vitamíny A, B, C, E a další minerální látky (K, Ca, Mg, Fe, kyselinu křemičitou). Pro svůj cenný obsah vitamínů jsou vhodné na podporu látkové výměny, vylučování vody, při nachlazení a povzbuzení žláz s vnitřní sekrecí.

Bylinné sirupy z podzimních bobulovin nabízíme již v naší Apathyce

Tak ať Vám chutnají a slouží.

Vaše Bylinkářka