Hepšíík! Aneb začala nám školka…

Tak už nám to začalo…školka…tak zrovna tuto větu slýchávám ve svém malém bylinkářství v Oticích u Opavy poměrně často. Jsou to právě mámy malých dětí, které se s nástupem do školky potýkají u svých dětí s prvním otestováním jejich imunity. Silní jedinci se drží, ale většině dětí neujde nějaká ta rýma či kašel všeho druhu. A ono se není čemu divit. Počasí je jako na houpačce, jednou teplo a než se člověk naděje, druhý den i zimní kulich by přišel vhod.

Z důvodu, že se mi v těchto dnech hemží od Vás otázky na imunitu malých dětí, na kašel všeho druhu, ráda bych věnovala tento článek našim nejmenším, pro které je toto přechodné období do pravé zimy obzvlášť velkou zkouškou imunity.

První pravidlo zní:-)věnujme se prevenci:-) Dodejme tělu vitamín C a další minerální látky. Z přírodních prostředků nám můžou udělat velkou službu podzimní bobule, jako je šípek, rakytník či arónie. Jsou to plody, které jsou nejen zásobárnou vitamínu C, ale také dalších prospěšných vitamínů a minerálů. Plody si můžeme nasušit nebo z nich připravit léčivé sirupy či marmelády…Uvařit si můžeme i lahodný šípkový čaj jako takový denní čaj na posílení imunity. Ten se připravuje tak, že si šípky nejdříve nadrtíme a necháme macerovat ve studené vodě, druhý den krátce povaříme, scedíme a můžeme popíjet. Na zvýšení imunity slouží i Třapatka nachová, neboli Echinacea. Pro děti můžeme zvolit sirup, nebo si okvětní plátky můžeme usušit a přidávat do čaje. U Echinacei platí, že by se její produkty neměli užívat déle než 1 měsíc.

Pokud u našich malých dětí přesto přijde nějaká ta viróza či rýma, z bylinek volíme především bezový a lipový květ. Obě dvě bylinky působí proti horečce a navíc obsahují látky zvyšující naši imunitu (bioflavonoidy). Pokud je nemoc doprovázená kašlem, můžeme přidat diviznu, slézový květ či jitrocelové lístky. Tyto bylinky jsou obzvláště vhodné pokud se jedná o kašel suchý, který nás potrápí převážně v noci. Často tento suchý kašel může přejít do kašle vlhkého spojeného s hleny. V tomto případě nezapomeneme na tymián, mateřidoušku či obyčejnou cibuli, kterou můžeme například proložit cukrem a udělat si tak za pár hodin účinný cibulový sirup. Všechny bylinky podporují rozpouštění a odkašlávání hlenu. V případě laryngitídy doporučuji jako podpůrnou léčbu k lékařské pomoci bylinnou směs dobromysl, anýz, majoránka, lípa. V době oslabení dopřáváme dítěte klid a odpočinek.

Na závěr bych snad ještě dodala, že občas i u svých dětí vnímám, jak je pro nich občasný klid (právě po školce) velice důležitý. Obzvláště když malé dítko nastoupí nově do školky, kde je pro něho neustály ruch, nové podněty, nové povely, řád…přes týden ještě nějaký ten kroužek u větších dětí, o víkendu výlet, v pondělí opět školka…

Když uvedu něco ze svého života, tak třeba můj malý syn se po školce vždy těší už do svého pokojíčku, do své „dílny“, kde si může jen vymýšlet své vynálezy…brouká si něco pro sebe a já ho nechávám být…je to zkušenost, která mě naučila, že jak já potřebuji mít svůj klid, abych zvládla vnější svět, tak i ty děti potřebuji být občas jen tak sami se sebou…Nijak je neřídit, nevzdělávat, neaktivovat:-) nechat je jen tak být….a to budete překvapení, jak pak přicházejí ty správné nápady, ty nejlepší vynálezy:-)kterých už jooo máme…..:-)

Tak Vám přeji, ať i Vy si umíte užít klid a hlavně pevné zdraví!!