Jarní bylinné poklady lesa

Není moc bylinek, které by se mohly pít, jak se říká pořád a dlouhodobě. Můžeme říci, že dle stavu obtíží volíme optimální délku bylinné léčby. Například u chronických obtíží (například opakované záněty močových cest) je vhodné bylinnou kůru trpělivě dodržel alespoň 2-3 měsíce. Naopak u běžných zdravotních neduhů (lehké nachlazení či rýma) nám postačí bylinná kůra v rozmezí 7-14 dní. Samozřejmě vše je individuální a je třeba své tělo poslouchat, ono nám samo řekne zdali je již v kondici či nikoliv.

Avšak bylinné říši se najdou také bylinky, které působí na náš organismus nenásilně, jemně a jejich pití nemá žádné vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Naopak, jejich pravidelné pití má na náš organismus blahodárný regenerační vliv. Mezi takové bylinky se řadí  list jahodníku, maliníku a ostružiníku. A jelikož je nyní jejich nejideálnější doba sběru, tzn. sběr mladých lístků před rozkvětem, ráda bych Vám něco o těchto pokladem lesní přírody pověděla.

List maliníku je známý především u těhotných žen, kdy se čaj z maliníku pije pár dní před porodem. Jeho pití totiž tonizuje a uvolňuje pánevní a děložní svaly a přispívá tak ke snadnějšímu porodu. Málokdo však již ví, že list maliníku je poměrně zajímavý zdroj vitamínů a minerálů a obzvláště dobrým zdrojem vápníku, železa, fosforu, draslíku a vitamínů B, C a E. Tato vysoká koncentrace zdraví prospěšných látek dělá z maliníku tonikum plné výživných látek a je vynikající pro ženu všech věkových kategorií. Ale pozor dámy a pánové, tady výčet zdraví prospěšných látek nekončí.

Listy maliníku obsahuje také málo známé rostlinné hormony a pomáhá tak ženám vyrovnávat  jejich hormonální nerovnováhu. Navíc podporuje tvorbu dozrávání a uvolnění vajíčka. Je tedy vhodným prostředkem také pro ženy, které se snaží otěhotnět a mají potíže s nástupem ovulace a uvolnění vajíčka. Své místo si najde maliník i u žen po porodu, kdy u žen posiluje vazivové a pojivé tkáně, hojí dělohu a podporuje tvorbu mléka.

A zatímco list maliníku je spojován s ženou v produktivním věku, list jahodníků je naopak doporučován mladým dívkám, které teprve začínají menstruovat, a to k úpravě jejich cyklu. Já osobně list jahodníku přidám i do dětských čajů, protože vnímám duši této bylinky jako jemnou, hravou až dětskou. List jahodník je také významným zdrojem vitamínu a minerálů, který celkově tonizuje a regeneruje tělo. Má význačné poslání přispívající k rozvoji obranyschopnosti proti nepříznivým civilizačním vlivům.

Uklidňuje nervy, čistí ledvinový a močový systém, posiluje játra, čistí krev.

Ve starých herbářích se také doporučuje „nezdravé a vředovité nohy vymývat a čistit vodou jahodovou. Odvar z byliny držený v ústech utvrzuje dásně, posiluje viklavé zuby, hojí hnisání úst a zahání zapáchající dech. Přikládání utlučeného jahodníku hojí rány“.

Podobný pročišťující účinek na lidský organismus má také List Ostružiny, který vlivem obsahu tříslovin, působí v těle jemně protizánětlivě. List ostružiny je močopudný, staví krvácení, dezinfikuje trávicí a močový systém.

Čaj z výše uvedených bylin by však byl poněkud chuťově nevýrazný, a proto přidáváme do této bylinné trojice bylinku, která nám čajovou směs ochutí. Tady bude výběr čistě na Vás. Může to být aromatická mateřídouška, jemný měsíček, uklidňující lípa, čistící kopřiva, dětská sedmikráska či ochlazující Máta.

Kombinovat můžete dle libosti a chuti. Nebojte se, experimentujte, bavte se😊

Vaše bylinkářka