Kašlu, kašlem, kašleme

Z důvodu, že Vaše dotazy na dýchací cesty, hlavně kašle různého druhu, se množí, rozhodla jsem se tento příspěvek právě dýchacím cestám věnovat. Doufám, že Vám bude přínosem.

Onemocnění dýchacích cest nás může potrápit především v období, které je charakteristické ochlazením teplot, vlhkem, avšak nemrze. To jsou vhodné podmínky, kdy se mikroorganismy v našem těle dobře množí a my můžeme snadno podlehnout nachlazení doprovázejícího právě kašlem.

V počátcích onemocnění nás může potrápit hlavně kašel suchý. Postupně, když je sliznice dýchacích cest suchým kašlem podrážděná, zareaguje náš imunitní systém. Začne produkovat hlen, kašel se mění ve vlhký.

 

Pokud nás tedy trápí kašel suchý, volíme bylinky slizovité. Tyto bylinky nám potáhnou sliznice dýchacích cest léčivým slizem a zmírní  nám dráždivý suchý kašel. Může to být divizna, jitrocel či proskurníkový kořen. 

 

Pokud již nás trápí kašel vlhký a my potřebujeme odkašlat hlen, volíme bylinky podporující odkašlávání. Takovými bylinkami je například mateřídouška, tymián, yzop, anýz, máta, fenykl nebo i naše obyčejná zázračná cibule.

Mnoho bylinek nám pomáhá i svým antibiotickým působením. Tím nám čistí dýchací cesty od nežádoucích bakterií. Musím říct, že většina bylinek výše zmiňovaných toto působení má.

Na závěr je třeba dodat, že pokud pocítíte, že je třeba vyhledat lékaře, neodkládejte návštěvu.

Vnímejte svou intuici a sami rozhodněte, kde již je třeba lékařskou pomoc vyhledat.

Přeji Vám pevné zdraví,

Vaše Bylinkářka.