Kojíš, kojím, kojíme

Vzpomínám si, že když se nám narodila první dcerka Zuzanka, moje máma mi kladla na srdce, ať si dávám každý den šálek bílé kávy na podporu kojení. Jako prvorodička jsem měla vše nastudované od porodu, kojení až po nástup do školy…nu…člověk míní a život mění. Zuzanka přišla na svět císařským řezem a nekojila se. Troufám si říct, že ani bílá káva by ji tenkrát nepřemluvila o opaku.

Pak ale přišel na řadu druhorozený syn a ten byl konečně „savec“. Začala jsem vařit bílou kávu a měla blažený pocit, že se konečně uplatním jako kojná. Popravdě řečeno, miluji bílou kávu, ale mít ji každý den, to je moc i na opravdovou lásku. Nyní  však už vím,  že ne jen bílou kávo své kojení podpoříme, ale i vhodně sestavený bylinný čaj udělá dobrou službu. A navíc může být i chutný.

Pro mě jsou důležité tři hlavní bylinky na podporu kojení, a to kmín, fenykl, anýz (může být také koriandr, avšak ne každému voní). Všechny tyto bylinky podporují kojení a mají příznivý vliv také na trávicí systém, resp. tlumí nadýmání. Tím, že kojící čaj pijete Vy jako maminka, přes mateřské mléko se dostávají tyto bezpečné bylinky na miminko a zmírňují bolest bříška.

K dalším bylinkám, které podporují tvorbu mateřské mléko je  kopřiva, která nám navíc dodá řadu vitamínů a minerálů, hlavně tedy železa, jehož nedostatek nám způsobí vyčerpání, únavu, padání vlasů..atd. Další bylinkou je jestřabina lékařská či kontryhel, který nám navíc pomáhá zpevnit dělohu a navrátit ji do původní polohy před porodem či mateřidouška, která nám dá pocit odvahu a síly v nové životní etapě či šípek, který nám opět dodá vitamín C a podpoří nám imunitu.

Bylinky, které nám naopak pomáhají s odstavením od kojení je šalvěj, máta peprná, petržel či česnek. 

Přeji pevné zdraví

Vaše bylinkářka