Leden..myslete na ledviny a močové cesty

Říká se, že v ledvinách se ukrývá naše životní síla, naše životní energie. Je to energie, která se snadno vyčerpá, a ještě hůře se dobíjí. Oslabuje nám ji práce na směny, porody v krátkém sledu, těžká životní situace, práce bez odpočinku, nefungující vztahy…atd. To co naopak ledvinám dělá dobře, by se dalo shrnout větou „klid a nohy v teple“. Ledviny skutečně mají rády odpočinek, klid, rozjímání, teplo, vřelá objetí😊….Zkrátka vše, k čemu nás  nyní inspiruje zimní příroda. Odpočívat a čerpat energii na další období…. Pokud však ji nebudeme poslouchat, můžeme snadno prochladnout. Dodnes si pamatuji slova moji babičky,  když mě honila po dvorku s tepláky a říkala, že nejdůležitejší je teplo od noh! Dnes to slyší i mé děti😊Když je teplo od nohou, je teplo i na ledviny a močové cesty a nemusíme mít obavy z prochladnutí…

Avšak někdy stačí jedna návštěva veřejného bazénu, chvíli být  v mokrých plavkách a potíže jsou na světě. Pokud tedy již nám potíže nastanou, zachováme klid, vše má své řešení…Z bylinek nám může udělat velkou službu bylinka zvaná Medvědice Lékařská. Je to účinná antibiotická bylinka na močové cesty a ledviny. Další bylinkou, která nám řeší akutní potíže, je Lichořeřišnice, a to především alkoholová tinktura. Důležité je v počátcích obtíží pít hodně tekutin a být v teple. Po odeznění prvotních příznaků nadále popíjet bylinné čaje, aby nedocházelo k recidivám.

Bylinky, které nám pomáhají udržovat zdravé močové cesty, posilují ledviny, je kopřiva či březový list. Obě dvě bylinky působí močopudně, čistí močové cesty. Dále je to Celík zlatobýl či Šalvěj lékařská, které působí proti bakteriím v močových cestách a jejich případnému rozmnožení. Zajímavými ledvinovými bylinkami, které působí jemně, nenásilně a mohly by být použity i pro děti či jako prevence je vřes obecný, hluchavka bílá, bezový květ, sedmikráska chudobka, popenec břečťanový či již zmíněna kopřiva. Přeslička rolní či Tužebník jílmový nám může udělat zase velkou službu v případě ledvinových či močových kamenů.

Přeji Vám zdravé ledviny a močové cesty.

Vaše bylinkářka