Myomy, cysty jako projev hormonální nerovnováhy

Stejně jako nezhoubné cysty v prsech, které se vyvíjejí v závislosti na hormonálních změnách, stresu a/nebo období špatného zdraví, objevují se a rostou cysty a myomy v děloze a na vaječnících. Tyto výrůstky, které jsou často nezhoubného charakteru, často dobře reagují na bylinnou léčbu. Chirurgické zákroky jsou samozřejmě někdy nezbytné, ale nemusí být jako první krok v léčbě. Dříve než se rozhodnete pro operaci, zvažte nejdříve všechny ostatní možnosti. Děloha je integrální a životně důležitou součástí našeho organismu. Je stejně důležitá pro život jako naše srdce, játra a krev, možná ještě více, protože právě z tohoto orgánů vychází naše plodnost, tvořivost a životní síla. Můžeme bez ní žít, ale je to jako když se ze šperku vyjme drahý kámen a prázdné místo již ničím nevyplníme.

Příčina jejich vzniku není dostatečně známá, víme jen to, že jsou závislé na estrogenu. Hormonální léčba estrogeny, hormonální antikoncepce nebo těhotenství jejich růst podporuje, naopak léčba vedoucí ke snížení hladiny estrogenu v těle jejich růst zpomaluje. Důležitým orgánem, který je spojován se vznikem cyst a myomů jsou naše játra. Podle americké doktorky Cahtrine Kousimine jsou tyto útvary přirozenou součástí obrany těla na oslabenou funkci jater. Když játra nejsou schopna detoxifikovat systém, pak si tělo vytvoří jakási „druhá játra“ – ve formě cyst a myomů, do nichž ukládá játry nezpracované jedovaté látky, aby udrželo rovnováhu organismu.

Bylinná léčba těchto útvarů by měla trvat alespoň tři plné menstruační cykly, než se výrůstky zmenší nebo zmizí úplně. Pokud jsou v okamžiku kdy je objevíte nebezpečně velké, měly byste zvážit chirurgické odstranění a poté bylinnou léčbu na prevenci jejich recidivy (opakovaného vzniku).

Přírodní léčba by měla zahrnovat i dietu, která snižuje exogenní estrogen a podporuje endokrinní žlázy. Tzn. vypustit cukr, bílou mouku a průmyslově zpracované potraviny, vynechat kávu, čokoládu, kolu, černé a zelené čaje, snížit tuky, zejména živočišné, snížit příjem mléka a mléčných produktů, jogurt a zakysaná mléka jsou v pořádku. Naopak jíst hodně potravin s vysokým obsahem vitamínu C, E a selenu. Jsou to antioxidanty a pomáhají zvyšovat detoxifikaci estrogenu. Do vašeho jídelníčku přidejte dostatek celozrnné potravy, zelenou listovaou zeleninu, ryby, přírodně krmená kuřata, čerstvé ovoce a bylinné čaje.

Z bylinek to budou hlavně jaterní bylinky a zároveň bylinky, které působí proti bolestem a silnému krvácení, které bývají často  doprovodným jevem.  Z bylinek jmenujme Měsíček lékařský, Řebříček obecný, Rozrazil lékařský, Smetánka lékařská list a také kořen, Drmek „mnichův pepř“, Kopřiva dvoudomá, Kontryhel obecný.

Bylinnou léčbu čajem můžeme doplnit sedacími koupelemi.

Směs na tyto obtíže najdete v apatyce pod názvem Útvary v ženském lůně. Směs doporučuji zkombinovat s jaterní tinkturou (např. ostropestřec tinktura)

 

Přeji Vám krásné jaro,

Vaše bylinkářka

 

 

Použité zdroje: 

Josef Jonáš, Rosemary Gladstar, Přírodní léčba pro ženy.

Fibaek Caroline, Fürst Stine, HORMONY v harmonii