O pilném červnu a novinky u Bylinkářky

Jako každý rok je červen spojen s pilným sbíráním léčivých bylin. Oproti jiným  měsícům, jde opravdu o pilný měsíc. Jen co odkvetou pampelišky, z kterých vyrábím lahodný bylinný sirup, začnou rašit smrčkové výhonky. Ty jsou jednak úžasným zdrojem vitamínu C, které nám podpoří imunitu  a jednak bylinkou, která nám pomáhá čistit dýchací cesty od hlenů. Pokud si smrčkové výhonky naložíme do lihu, může nám naopak vzniknout užitečné mazání na bolavé klouby.

 

Hned za smrčkovými výhonky můžete v červnu sbírat bezový květ. Naši předci věřili v jeho silnou moc a přisuzovali mu moc odhánět zlé duchy. Také proto se vysazoval u téměř každého stavení. Dnes už se na zlé duchy moc nevěří, přesto možná i na každém šprochu pravdy trochu…bezový květ je opravdu pokladnicí mezi léčivými rostliny…je to bylinka, která nám čistí lymfatický systém, působí jako antioxidant v našem tělo a díky obsaženým flavonoidům posiluje odolnost našeho tělo. Zároveň obsahuje látku rutin, která nám zpevňuje cévní systém. Spolu s lipovým květem, který již také můžete někde najít k posbírání,  považuji tyto bylinky za základ Vaši bylinkové lékárny. Ono taková rýma, nachlazení, nebo jen prosté posílení organismu občas během roku potřebuje každý a příroda nám nabízí tyto bylinky, které  jsou na tyto neduhy jako stvořené.

Další červnovou pokladnicí bylinné zahrádky je jednoznačně Jitrocel,  které nám nejen rány zacelí, ale oceníme ho obzvláště v době, kdy nás trápí kašel, a to jak suchý tak vlhký. Jitrocelové lístky působí v našich dýchacích cestách antibioticky, zklidňují dýchací cesty a zároveň je čistí.  Dále je zde hojivý heřmánek, který již zdobí okraje polních luk. Ten si najde své místo v době, kdy potřebujeme zklidnit mysl, trávení či zahnat bolavé bříško našich nejmenších.

Povídání můžeme zakončit ženskými bylinkami, které jsou také v rozkvětu. Již měsíc je možné sbírat květ hluchavky. Pro mě je to bylinka mladých dívek. Těch, které začínají menstruovat a jejich menstruace nemusí být ještě pravidelné a může být i bolestivá. Tam by mohla hluchavka udělat užitečnou službu. Další ženskou bylinku, kterou již můžete sbírat je Měsíček, což je  bylinka, který hojí kudy chodí a je jednou z hlavních bylinek, která má protirakovinné účinky především u ženských orgánů.. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na  Kontryhel. Král ženských bylinek, který posiluje dělohu, upravuje cyklus, zklidní psychiku, působí proti vaginálním výtokům a já  ho doporučuji ženám v každém období věku.

Na závěr, ještě zmíním jednu novinku! Během měsíce již budete moct nakupovat přes nový e-shop a nabídka Bylinkářky bude rozšířená o bylinné čaje. Budou to originální bylinné receptury sestavené Bylinkářkou na konkrétní neduhy.

Zároveň hlásím hlavně Opavanům, že každý týden v pátek budu s bylinkami na Farmářských trzích na Dolním náměstí. Pro sirupy, čaje, tinktury, poradenství je možné se u mě stavit….

 

Vaše Bylinkářka