Poradna

 

V bylinné říši se můžeme setkat s obrovským množstvím různých druhů rostlin. V minulosti naši předkové dokázali svou intuicí, pozorováním či prostým zkoušením odhadnout účinky jednotlivých bylinek. Byli to lidé více spojení s přírodou a dle mého názoru tedy i se sebou samými. Současný člověk je však více spojen s městem než s přírodou, je obklopen moderní technologií a  nepřeberným množstvím různých zprostředkovaných informací, které mu poskytla moderní doba.

Věříme, že pro současníka může být složité najít si bylinu, která by pro něj byla ta pravá. Z tohoto důvodu, Vám Bylinkářka nabízí pomoc při jakémkoliv tápání v říši rostlinné. Prostřednictvím následujícího formuláře nám napište Vaše dotazy. Budeme se snažit je zodpovědět, jak to bude možné.

     

    Na co se nejvíc ptáte?

    Image

    Které bylinky jsou nejlepší na kašel?

    Záleží na tom, zdali jde o kašel vlhký či suchý. V případě vlhkého kašle je vhodné používat bylinky siličnaté a saponinové, které nám podporují odkašlávání a pomáhají rozpouštět hleny. Zde patří například mateřídouška, tymián, popenec či yzop. Tyto bylinky jsou zároveň antiseptické a působí v našich dýchacích cestách jako takové přírodní antibiotikum. Pokud jde o kašel suchý,  volíme sliznaté bylinky, které nám chrání sliznice před podrážděním. Zde patří například jitrocel, divizna, sléz. Zklidnit průdušky od suchého dráždivého kašle nám poskytne například lípa či dobromysl.

    Image

    Které bylinky nám mohou podpořit imunitu?

    Jednou z nejdůležitějších bylinek pro posílení imunity je zcela jistě Třapatka Nachová neboli Echinacea purpurea. Podporuje množení a správnou pohyblivost bílých krvinek, které člověka ochraňují před infekcemi a škodlivými látkami. Pro děti je vhodnou formou sirup, pro dospělé tinktura. Další výbornou prevencí a posilou imunity je vitamíny přímo nabit Rakytník, Arónie, šípkový plod či smrčkové výhonky.

    Image

    Které bylinky nám přispívají k duševní pohodě?

    K duševní pohodě nám bylinky mohou také pomoci.  Mezi bylinky, které mají uklidňující účinky, zcela jistě patří meduňka, lípa, levandule, heřmánek či mateřídouška. Pokud nevíte, která bylinka je pro Vás ta pravá, zkuste poslouchat svou intuici a vnímat vlastní chutě. Obvykle ta bylinka, která Vám chutná v čaji či v sirupu, je pro Vás ta nejlepší.

    Image

    Které bylinky volíme v době nachlazení?

    Pokud již nás nemoc zažene do postele a my bychom se měli z nemoci tzv. „vypotit“, volíme bylinky potopudné. Těmi jsou například bezový květ, lipový květ či tužebník. Abychom dosáhli účinku pocení, pijeme čaje zásadně teplé, oslazené medem nebo bylinným sirupem. Vhodné je doplnit léčbu i bylinkou s antibiotickým působením, jako je například tymián či šalvěj.

    Image

    Jak dlouho mohu bylinky užívat?

    Záleží na tom, o kterou bylinku se jedná.  Některé bylinky se mohou používat dlouhodobě, ale žádná z nich trvale. Vždy je dobré bylinky po určité době vystřídat za jiné. Mezi bylinky vhodné pro dlouhodobé použití bychom mohli zařadit meduňka, bezový květ, malinové listí, ostružinové listí, jahodové listí a další.

    Image

    Mohou bylinky i těhotné ženy?

    Pokud jsme v radostném očekávání, nemusíme se bylinkám vyhýbat. Bylinným čajem či sirupem z meduňky, lípy, růže, bezu či sedmikrásky ničím neuškodíte. U ostatních bylinek se poraďte se svým lékařem.

     
    Image

    Obsahují Vaše sirupy cukr?

    Ano, navazujeme na tradiční výrobu bylinného sirupy. Již dle starých herbářů, naši předkové používali ke konzervaci klasický cukr. Bylinný sirup jim nenahrazoval běžný pitný režim. Používal se ke konzervaci bylinného výluhu a pil se v době, kdy ho bylo potřeba. A my na tuto myšlenku, tradici navazujeme. Věříme totiž, že pokud užíváme jídlo, pití či jakékoliv požitky s mírou, není se čeho obávat. Konečné rozhodnutí je samozřejmě jen a jen ve Vaši režii a my ho plně respektujeme.