Premenstruační syndrom z celostního hlediska

Až do nedávna byl premenstruační syndrom (PMS)  lékaři považován za imaginární nemoc. Dnes se však k PMS přistupuje jako k syndromu, který má svou příčinu a kterým trpí každý měsíc přes polovina žen. PMS popisuje celou řadu symptomů, který u žen začínají přibližně týden před začátkem menstruačního krvácení a odeznívají nejpozději na konci krvácení.

Nejčastějšími pravidelně se objevujícími symptomy jsou podrážděnost a depresivní nálady, pocit, že je tělo nasáklé jako houba, napětí a bolesti v prsou, stálá únava, celková psychická a fyzická citlivost, eventuálně také bolesti hlavy, nebo dokonce migrény. Všechny tyto příznaky jsou však přecitlivělou reakcí těla na pohlavní hormony.

V první polovině menstruačního cyklu tělo produkuje převážně estrogeny. S ovulaci silně stoupá hladina progesteronu, který na další dva týdny přebírá vedení. V případě, že poměr estrogenu a progesteronu je v harmonii, PMS se nás netýká.  Problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k hormonální nerovnováze, konkrétně k estrogenové dominanci či nedostatku progesteronu.

V případě estrogenové dominance dochází v našem těle k tomu, že škodlivé části estrogenu (konkrétně estradiol a estron se v játrech nepřemění na užitečný estriol, který snižuje škodlivé účinky předchozích hormonů) nejsou v játrech dostatečně zpracovány a stávají se pro naše tělo přítěží. Důležitým hráčem v nastavení hormonální rovnováhy jsou tedy jednak naše játra, ale také naše endokrinní žlázy (hlavně nadledviny a štítné žlázy) a správná hladina progesteron. Tuto správnou hladinu ovlivňuje mimo jiné stres a hektický styl života.

Byliny při PMS

Především ty, které harmonizují endokrinní žlázy, podporují činnost našich jater a harmonizují hladinu progesteronu.

  • kontryhel
  • třezalka
  • drmek
  • meduňka
  • řebříček
  • měsíček
  • hluchavka

Z celostního hlediska

Je důležité vnímat a respektovat náš menstruační cyklus. My jako  ženy jsme cyklické a ženská energie je energií změny. To znamená, že v každé části svého menstruačního cyklu jsme jiné, máme jinou energii, jiné potřeby.  Pokud budeme tuto naši cykličnost vnímat a respektovat ji, máme velkou šanci žít spokojený život bez hormonální výkyvů.

Období před menstruací je obdobím, kdy dochází k úbytku fyzické energie, naše tělo není stavěné na velké výkony, má tendenci se více obracet dovnitř, protože ví, že nastává období klidu (samotná menstruace).  Na druhou stranu  je to i fáze, kdy  jsme velmi intuitivní, naladění na duchovní rozvoj, sexualita je smyslná a vášnivá a naše energie tvořivá a nespoutaná. 

Proto v této fázi můžete tvořit, dávat život novým nápadům, myšlenkám a energiím, o kterých můžete ve fázi samotné menstruace rozjímat. Ne nadarmo se této fázi říká fáze kouzelnice.

 

S přáním všeho dobrého,

Vaše bylinkářka.

 

Použité zdroje:

Alice Kirš, 17 tváří ženy

Josef Jonáš, Rosemary Gladstar, Přírodní léčba pro ženy

Dr. med. Annelie Scheuernstuhl Anne Hild, Přírodní hormonální léčba

Caroline Fibek a Stine Furst, Hormony v harmonii