Přírodní cestou na cholesterol

Již delší dobu vnímám, že cholesterol je pro Vás poměrně  téma, o kterém se chcete dozvědět více a hlavně máte zájem řešit svůj cholesterol přírodní cestou. Pociťuji také, že je to pro Vás určitý strašák, který je třeba mít pod kontrolou. Tak jak to vlastně s tím cholesterolem je. Je škodlivý? Mám se ho bát?

Cholesterol sám o sobě není škodlivý a možno říci, že pro mnohé tělesné pochody je přímo nutný. Pomáhá nám zpracovávat tuky, podílí se na tvorbě některých hormonů, chrání naše orgány.  Tělo si jej samo vyrábí v játrech z tuku, které sníme. Z jater je vylučován do žluče a později pak přechází do krve, která jej rozvádí do tkání. Cholesterol je v krvi přítomen ve spojení s bílkovinami, odborně zvanými lipoproteiny, které hrají v krvi různou roli. Jde zejména o tzv. „hodné“ lipoproteiny čili HDL-cholesterol, a „zlé“ lipoproteiny čili LDL-cholesterol. A zatím co HDL-cholesterol nám cévy chrání, LDL-cholesterol je dobré mít pod kontrolou, jelikož jeho vysoké hodnoty vedou k tzv. aterioskleróze  (zužování a tvrdnutí cév) a Vy se následně vystavujete riziku srdečních a cévní nemocí.

Hladinu cholesterolu v krvi lze nejrychleji snížit v prvé řadě úpravou jídelníčku, pohybem, eliminaci rizikových faktorů jako je kouření a alkohol a samozřejmě bylinkami.

Jednou z hlavních bylinek na snížení cholesterolu v krvi zmiňovala již slavná bylinkářka Maria Treben, a je to Rozrazil lékařský. Bylinka čistící, o které se říká, že nám v těle „rozrazí“ vše nečisté a odvede z těla ven. Zároveň bylinka na paměť, játra, slezinu a krev.

Další bylinkou je Pampeliška lékařská, a to list i kořen. Pampeliška nám upravuje funkci jater, které jsou často pravým zdrojem dysfunkce regulace cholesterolu.

Dále je to Přeslička rolní, která nám nejen reguluje hladinu cholesterolu v krvi, ale také nám pečuje o čisté a pevné cévy. Ostatně zkuste si přesličku rolní obrátit směrem vzhůru… nepřipomíná Vám najednou koště? Mě tedy ano😊a tutéž službu vám udělá i ve Vašem těle…vymete Vám vše nečisté z Vašich cév a díky jejímu obsahu křemíku, Vám je zároveň zpevní.

A v neposlední řadě je to Pýr plazivý. Ano, ten nežádoucí plevel, který máte ve většině svých zahradách a ne a ne se ho zbavit😊 Bylinka, která detoxikuje celý organismus od cévního systému, krve, ledvin až po játra. Snižuje nežádoucí cholesterol v krvi a má vliv i na snížení cukru v krvi, tzn. zajímavá bylinka i pro diabetiky. Obecně celkově posiluje náš organismus, a to bez nežádoucích účinků. A to přece stojí za to.

Pokud máte zájem o bylinný čaj na cholesterol, najdete ho v sekci Apathyka.

Přeji Vám vše dobré a hlavně to zdraví😊

Markéta

Vaše bylinkářka