Síla kořenů

Pro mnohé bylináře je pozdní podzim obdobím vyrývání kořenů. I u Bylinkářky tomu nebylo jinak a vyrývaly se kořeny kostivalu a kořeny pampelišky. Kořen kostivalu je známý především na léčbu pohybového ústrojí. Již málo se však ví, že může být nápomocný i při žaludečních vředech či problémech s dýchacími cestami.

Kořen pampelišky se někdy nazývá „český ženšen“ a je to bylinka, která nám silně čistí krev a podporuje správný chod jater, žlučníků a obecně celého trávicího ústrojí. Obsahuje látku inulín, která je takovou živnou půdou pro dobré bakterie v našich střevech. Já jsem tento rok vyráběla z kořene pampelišky tinktury a také jsem vařila z tohoto kořene bylinný sirup, který Vám již můžeme nabídnout k vyzkoušení.

Na závěr bych ještě dodala, že pozdní podzim je také ve znamení přesouvání síly rostlin do kořenů, dovnitř. Rostlina již šetří svou energii, tak aby mohla zase na jaře s novou vitální energií krásně rozkvést. Pokud se necháme inspirovat přírodou, je to pro nás obdobím většího odpočinku, obdobím nevydávání přílišné energie. Zkuste vnímat rytmus přírody a možná poté budete na jaře překvapeni, jak jste svěží, bez příznaků jarní únavy. A pokud přesto Vás únava přepadne nezapomeňte třeba právě na již zmíněný kořen pampelišky.

Přeji Vám, ať se Vám daří odpočívat, ať si na sebe najdete čas.

Vaše Bylinkářka