Pylová sezóna se blíží, myslete na játra

Tento týden nám napadl sníh. My se z něho samozřejmě těšili jak malé děti, protože celou zimu nebyl, a teď tady je a my na něho koukáme jak zapomenuté dárky na vánoce. O tom, proč jsou zimy teď takové nezimy, bych však psát nechtěla…a upřímně… nevím…:-)

Ráda bych však psala o tom,  že než se nadějeme, bude tady zase jaro ve své kráse.  Jaro…svěží, zelené jaro…to období, které přeje novým začátkům, nové energii…  vše v přírodě se probouzí, vše pučí, vše nové se rodí, my máme touhu jít na  zahradu, pracovat venku, jít na výlet a…. HEEPŠÍÍÍK… cože? zase ta alergie? už teď v březnu…?bože už mě to nebaví…no jasně, koho by to bavilo, kýchat, utírat si nos, skoro nedýchat….

Milí přátelé… respektive milí alergici, zkusme se na tu letošní smršť pylovou trošku připravit…

Dle známého bylináře Jiřího Janči nemá smysl hledat lék na každý druh a projev alergie. Přírodní medicína se dívá na alergii jako na projev oslabení jater, žlučníku a celkově imunity. 

Pokud alergici vsadí na přírodní pomoc, je důležité  podporovat činnost jater, žlučníku a také imunity. Řešit alergii v době, kdy je pylová sezóna v plném proudu není příliš efektivní. Bylinky působí jemně, účinně, ale musíte jim dát také čas..Pro ty co nemají trpělivost a vůli, to není…Takže kdo chce, čte dále….:-)

Tělo je nutné na příchod jaro již alespoň měsíc před jeho příchodem připravit, provést si očistu jater a posílit imunitu. Příkladem může být historické dobývání:-)V dávných a dávných dobách, když jste chtěli jít do boje s protivníkem, tak jste si také na poslední chvíli nesháněli výzbroj…když už útočník zaútočí (pro nás je to ten pyl), je už pozdě….ale vraťme se do naši úžasné, pohodlné doby a pojďme si povědět, kterými bylinkami si můžeme zlepšit činnost jater, podpořit imunitu.

Bylinky, které nám očistí játra jsou například silný Ostropestřec mariánský, něžný Řepík lékařský, mnohostranně léčivá Kopřiva, jemný Měsíček lékařský a určitě také nesmíme zapomenout na pampelišku. Bylinka, která je léčivá celá. Od kořene po květ.

Zároveň s jaterní očistou je dobré podpořit imunitu. Z přírodní lékárny se nám nabízí šípek plod, Echinacea, Rakytník či Arónie. 

A nezapomeňte, že naše odolnost vůči alergii souvisí také s naši duševní pohodou, zdravou stravou a životním stylem. 

Pro toho, kdo chce již namíchaný bylinný čaj, doporučuji Očistu jater a Tuhý kořínek v sekci Apathyka bylinné čaje. Pro již rozběhlou pylovou sezónu doporučuji bylinný čaj HEPŠÍK, který mírní projevy alergie. K bylinnému čaji Očista jater doporučuji současné užívání tinktury z ostropestřce mariánského. 

Přeji pevné zdraví,

Markéta

Vaše bylinkářka.