Jak dlouho užívat bylinky

Doba léčby bylinkami je věc poměrně individuální, přesto i zde existují určité zásady, které je dobré dodržovat, aby bylinná terapie byla úspěšná.

  • U lehkých onemocnění aplikujeme léčbu po dobu nemoci (nachlazení, chřipka…atd), ale ještě i krátce po jejím skončení. V podstatě by neměla být nikdy kratší než 30 dní, abychom respektovali biologické cykly našeho organismus.
  • Vleklé choroby léčíme dlouhodobě a vždy stejně důkladně. Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny.  Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.
  • U onemocnění, kde jsou přítomny i infekce, vždy aplikujeme léčbu ještě 30 dní po zdánlivém odeznění nemoci, protože zde dochází velmi často k recidivám (např. záněty močových cest).
  • V prevenci anebo při periodicky se opakujících onemocnění je vhodné systematické uplatňování léčebných kúr. Malá kúra by měla trvat 4 týdny, velká 2 měsíce. Kúry se většinou aplikují na jaře a někdy i na podzim, kdy je organismus vystavován velkým změnám.

Shrnutí: Při zdravotních potížích užívat bylinky alespoň 1 měsíc (cca 250 g bylinné směsi), při vleklých, dlouhodobých  potížích 2-3 měsíce (cca. 500 g bylinné směsi). Po 2 až 3 měsících je vhodné bylinky obměňovat. Proto mne vždy zkontaktujte po této době a můžeme bylinnou směs upravit.

 

Přeji Vám pevné zdraví a ať Vám bylinky pomáhají.

Vaše bylinkářka