Jak na šípkový čaj z čerstvých šípků

Věděli jste o tom, že šípky mají mnohem více vitamínu C než citrón či tolik opěvovaný rakytník? Že ne…no vida!  A přitom nám tento vitamínový poklad roste snad na každé mezi. Šípky můžete sbírat  od září až do pozdního podzimu. Můžete si je nasušit na zimu nebo si z čerstvých šípků můžete uvařit lahodný bylinný čaj. Receptů, jak správně uvařit šípkový čaj, je více. Já se Vám pokusím popsat dva způsoby a oba budou správné a plné vitamínů.

První možností jak připravit šípkový čaj,  je forma macerátu. Je to pomalejší způsob přípravy a udává se, že tato příprava nám zachovává co nejvíce vitamínu C.  Čerstvé šípky přepůlíme a necháme přes noc luhovat ve vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát, přecedíme a můžeme hned pít.

Druhý způsob je rychlejší na přípravu a ač  můžeme ztratit malé množství vitamínu C při jejich vaření,  dle mých zkušeností je i tento šálek šípkové čaje bohatý na vitamíny a minerály. Ty se Vám zkrátka nevypaří ani neztratí…

Při druhém způsobu přípravy šípkového čaje, čerstvé šípky podrtíme či aspoň přepůlíme, 5 min. povaříme, 10-15 min. necháme odstát a poté přecedíme. Pokud připravuje šípkový čaj tímto způsobem, můžeme ke konci varu přidat do vody lipový květ, bezový květ, mateřidoušku či jakoukoliv jinou bylinku, kterou máte rádi. Já třeba mám opravdu ráda šípkový čaj s lipovým květem. Tato kombinace je opravdu lahodná.

Šípkový čaj můžeme pít jako čaj lahůdkový či  jako posilující prostředek na naše zdraví. Je třeba ještě říci, že šípky jsou močopudné, a proto najdou své uplatnění i při zánětech v oblasti urogenitálního traktu.

A o tom, že i květy Růže šípkové mají blahodárné účinky pro naše zdraví si povíme  zase příště:-)ať se máme na co těšit…..-)

Přeji pevné zdraví,

Markéta

Vaše bylinkářka