čaj z čerstvých jarních bylin Vám dodá sílu!

Jaro nás vybízí ke sběru prvních jarních bylin. Většina z nás, co si byliny sbíráme přes rok, si je sušíme především do zásoby na období, kdy je budeme skutečně potřebovat, když nás potká nějaké to oslabení či nachlazení. Avšak jarní byliny můžeme využít již nyní, jelikož jsou pro nás významných  zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, které nám třeba teď po zimě mohou chybět  a odráží se to v již známé jarní únavě. Navíc nám většina jarní bylin krásně očistí játra a podpoří funkci žlučníků, a to jsou zrovna ty orgány, které je vhodné nyní „nastartovat“.

Ale teď již k těm rostlinným pokladům, které nám pod nohama  právě teď rostou:-) Zkusme si pár  z nich vyjmenovat a povědět si, k čemu nám mohou přispět.

Do svého prvního jarního čaje si můžete natrhat květ sedmikrásky. Sedmikráska  jemně čistí tělo, působí protizánětlivě, podporuje látkovou výměnu a čistí průdušky. Dále zde můžete přidat květ Podbělu, který odhleňuje, čistí lymfatický systém, působí proti alergiím a proti suchému, dráždivého kašli. Mladé kopřivové výhonky Vám zase dodají železo, podpoří tvorbu červených krvinek, očistí krev, podpoří činnost slinivky, sleziny, žaludku, jater a žlučníku. Květy Fialky vonné Vám vyčistí plíce a provoní šálek bylinného čaje, květ Prvosenky jarní Vás zklidní v této nelehké době, mladé lístky Kontryhele budou působit ve Vašem těle protizánětlivě a možná narazíte i na popenec, která má sice takovou specifickou chuť, ale vyčistí Vám trávení, dýchací a močový systém. A abych nezapomněla, narazit můžeme i na Rozrazil, který nejen čistí tělo, játra a slezinu, ale také má jednu výbornou vlastnost, a to snížení nežádoucího cholesterolu v krvi.

Z těchto bylin si můžete udělat první jarní bylinný čaj a to velmi jednoduše. Cca. 3 polévkové lžíce zalejete 1 litrem vroucí vody a necháte louhovat 15-20 min. Poté po douškách pijete během dne. Čaje z prvních jarních bylin jsou osvěžující, chutné a plné minerálních látek.

Tak přeji ať Vám ten první jarní šálek bylinného čaje přijde k chuti.

Vaše bylinkářka.