Můj příběh

Na začátku své cesty jsem byla jen náctileté děvče, které si rádo vařilo různé bylinkové čaje. Nejraději jsem měla heřmánkový. Již tehdy jsem intuitivně vnímala, že mě dokázal tento šálek voňavého heřmánkového čaje uklidnit v době neklidného dospívání. Ale jak už to tak v životě bývá, někdy musíme projít určitými životními zkušenostmi, abychom se jako lidé vnitřně poznali, nebo musí přijít vhodný čas, aby jistá rozhodnutí uzrála. U nás tím mezníkem bylo narození dcery Zuzanky. V této době jsem si začala rozpomínat na svou dávnou zálibu v alternativním léčení, v bylinách a vůbec k přírodě. Objevila se u mne obrovská chuť znovu objevit kouzlo léčivých bylin a v podstatě i své vnitřní dítě.

Začala jsem studovat fytoterapii na Škole přírodních terapií v Českém Krumlově. Zároveň jsem se věnovala samostudiu v odborných knihách. Hledala jsem knihy v antikvariátech či v knihkupectví. Avšak k mému překvapení se ty největší skvosty nacházely na našich rodinných půdách. Zjistila jsem, že má prababička byla vášnivou bylinkářkou a že se dědeček mého muže zajímal o přírodní léčitelství. Stačilo zkrátka jen prohledat půdy a začít se seznamovat s takovými jmény, jako je Marie Treben, Zentrich či Josef Jonáš. Ale jak se říká, nikdy se z knih nenaučíme tolik, jako když za své učitele přijmeme samotné rostliny. Ostatně právě naši předkové svým intuitivním postojem k rostlinám, jejich pozorováním a zkoušením položili ony základy bylinkářství, ze kterých my dodnes čerpáme.

S postupem času musím uznat, že nauka o bylinách je na celý život a úspěšný bylinář by měl projevit dvě dovednosti. Měl by mít odborné znalosti v léčivých bylinách, jelikož pracuje s bylinami/drogami, které mohou i uškodit a za druhé by měl mít určitou dávku intuice či jemný cit pro práci s léčivými bylinami. Tím se dle mého stává bylinář mistrem svého oboru.

Ve své práci kladu důraz i na psychosomatiku. Jsem přesvědčena, že hledání příčin obtíží je často klíčem ke konečnému uzdravení daného člověka. A proto nezapomínejte, že tím hlavním pánem, který rozhoduje o Vašem zdraví, jste Vy sami. Lékař, bylinář, léčitel, psychoterapeut Vám může ukázat cestu, ale pak záleží již na Vás, jak se k ní postavíte. Ne nadarmo se říká, že zdraví máme ve vlastních rukou.

Když vidím výsledky úspěšných bylinných terapií, potvrzuji si, že tato má cesta je správná a pro mne velice naplňující.

Děkuji Vám za důvěru, že se na mně obracíte a přeji Vám hlavně pevné zdraví a životní spokojenost.

Vaše bylinkářka
Mgr. Markéta Svobodová